چرا برخی افراد به خوردن خاک علاقه دارند؟

سوال بیمار : 23 ساله هستم .مدت زمان زیادی است که علاقه مند به خاک شدم . درواقع مدت چند ساله که وقتی به یادخاک می افتم وتا نخورمم آروم نمیشم .علت و راه حل چیست ؟

 

پاسخ پزشک : مشکل شما به علت اختلال اشتها در حالت شديد پيكا میباشد .ممکن است مشکل شما مربوط به برخی از بيماريها  مرتبط  باشد به عنوان مثال عفونت ادرار و ناراحتي های گوارشی و امثال آن می تواند اشتها را شديدا تحت تاثير قرار داده و مانع دريافت كافی مواد غذايی شود كه با رفع اين مشكلات می توان اشتها  را به حالت اول بازگرداند.

بنابراين استفاده از مولتی ويتامين و مواد معدنی می تواند يكی از راهكارهای مناسب جهت تعادل بخشيدن به وضعيت بدنی شما باشد كه می بايست مكمل ها را تحت نظر پزشك يا متخصص تغذيه استفاده کنید.

در حالت شديد اختلال اشتها كه به آن پيكا گفته مي شود، اختلال شديد در وضعيت مواد غذايی است به طوری كه شخص گرايش به مواد غير غذايی پيدا میكند كه به علت كمبود يك يا چند مواد مغذی خاص در بدن فرد می باشد به عنوان مثال كمبود آهن در حالت شديد موجب تمايل به مصرف خاك خواهد شد و يا كمبود شديد كلسيم مي تواند شخص را به مصرف گچ پيش ببرد كه در اين حالت شناسایی نوع كمبود ماده غذايی و رفع آن می تواند راهگشای بسيار مناسبی باشد.

بايد به متخصص تغذيه و در صورت لزوم به روانپزشك مراجعه کنید.

دکتربهروز رجبی ، دکتری روانشناسی بالینی

 

 

سیده زهرا میرزکی

دانشجوی کارشناسی ارشد مامایی

You may also like...

Popular Posts

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *